Головні помилки замовників при виборі виконавців на фріланс біржі

freelancerВіддалене співробітництво для сучасної людини є не просто зручним способом роботи, але і прекрасним варіантом оптимізації власного часу в умовах динамічного світу. Багато людей, які довго працюють віддалено, вже мають постійних замовників своїх послуг. Цей фактор дозволяє їм отримати стабільний потік доходу у власну сім’ю.

Вимоги до людини, який працює віддалено чималі. Працюючи фактично «на себе» потрібно розуміти, що для продажу власної послуги потрібно багато чого зробити для зацікавленості замовника: правильне фото профайлу, грамотний опис, справедлива вартість послуг, наявність портфоліо і постійний моніторинг проектів дають надію на успіх.

У кожному з напрямків віддаленої роботи є ряд питань які варто обговорювати заздалегідь. Замовник хоче знати завжди і всюди:

time_managment1. Термін виконання завдання
2. Вартість всього проекту під ключ
3. Час початку співпраці

Не можна сказати, що ці питання є чимось надприродним. Це цілком нормальні вимоги до виконавця. Все було б добре, якби не нюанси певних напрямків. Якщо говорити коротко, то:

– копірайтер хоче знати потрібну кількість символів в статті, ключових слів, чи потрібна оптимізація, де перевіряти контент і ряд інших чинників;
– дизайнер хоче знати побажання по колірній гамі, чи є фірмовий стиль у компанії замовника, в якому форматі надавати підсумок роботи;
– програміст хоче знати якою мовою программіровані або фреймворку пишемо проект, чи потрібна серверна частина, яке тестування проводити після написання коду (крім юніт тестування).

Кожен з цих виконавців хоче знати дедлайн по своїй роботі, мати по ній повноцінне технічне завдання, отримувати своєчасну і швидку зворотний зв’язок від виконавця, отримувати справедливу оплату.

Тепер повернемося до головного питання статті: які основні помилки робить замовник?

Помилка №1. Відсутність технічного завдання. Принеси то – незнаю що, принеси там – незнаю де. Ні, так справа не піде. Якщо шановний замовник хоче отримати повагу до себе і якісно виконану роботу від виконавця / фрілансера – сядь і потрудись для цього. Надрукуй чітко і структуровано інформацію про вимоги, дедлайн, оплаті та інших деталях співробітництва.

У випадку з проектом, який пов’язаний з розробкою сайту / мобільного додатку / CRM-системи або іншого програмного забезпечення, скласти технічне завдання для звичайного користувача досить складно. Замовте таку послугу або напишіть фрілансеру / команді (можливо він / вони зроблять для Вас ТЗ безкоштовно в разі співпраці). Це дозволить Вам знайти рішення Вашого питання і при цьому не допустити помилку. В крайньому випадку: проведіть голосом діалоги в скайпі з потенційними виконавцями, розкажіть детально про свої вимоги. Запевняю Вас, навіть без технічного завдання, Ви отримаєте вилки цін і вилки термінів від кожного виконавця або команди. Цей шлях оптимізує час обох сторін співпраці.

Помилка №2. Копіювання чужого продукту без дозволу володаря авторських прав. Неодноразово зустрічалися проекти, за якими написано в описі «хочу копію сайту banki.ru» або «зробіть мені копію програми Uber». Копіювання чужого продукту тягне за собою кримінальну відповідальність і якщо Ви оформляєте з виконавцем свої відносини на юридичному рівні, то копію чогось зробити ніхто не погодиться.

У західних країнах всі нюанси прописані в договорі NDA (нерозголошення деталей співпраці і захист авторського права / ісходников продукту) і після оплати вартості роботи, всі права на кінцевий продукт переходять замовнику. Далі при копіюванні такого продукту на Вас можуть подати в суд, навіть міжнародний. Правда, якщо Ви користуєтеся додатком / програмним забезпеченням вдома – шанси на суд не високі.

Поцікавтеся на форумах, що потрібно для якісного продукту. Тільки після цього формуйте свої вимоги. Ви можете створити продукт, який наближений по функціоналу, дизайну і якості роботи до одного з еталонних продуктів на ринку. Копію робити – злочин, в прямому сенсі цього слова. Врахуйте це.

Помилка №3. Ігнорування залишеної заявки від фрілансера. Дуже часто для того, щоб залишити заявку в проекті, виконавець витрачає час і гроші. Популярні фріланс-біржі досить монетизовані. Замовник, який ігнорує заявку або взагалі починає хамити з першої ж відповіді на заявку фрілансера, потрапляє в чорний список такого фрілансера. Поза всяким сумнівом, такі списки веде практично кожен виконавець. Це в перспективі обертається ігноруванням зі строни фрілансерів подібних замовників, а значить відповідей ставатиме все менше від вартих уваги кандидатів. Скарги в такому випадку потрібно відправляти тільки самому собі.

Помилка №4. ВІдсутність поваги до команд, які працюють віддалено. Кілька слів сказано в попередньому абзаці. Тут наголошую наступне: світ не крутиться навколо Вас! Сортування виконавців на підставі відповіді до проекту, країни походження або взагалі кольору шкіри – це олімп деградації суспільства.

Поважайте один одного, адже з обох сторін є бажання знайти співпрацю. Ідіть на зустріч тоді і ведіть конструктивний діалог. Вам не відразу може відповісти виконавець або замовник. Почекайте трохи, можливо навіть добу. Не більше. Людина може хворіти або бути зайнятою поточним проектом, по якому є дедлайн. Протягом доби кожен виконавець може знайти час і відповісти на Ваше повідомлення.

Помилка №5. Вибір фріланс-біржі як інструменту для економії коштів замовника. Іноді можна прочитати опис проекту по розробці якісного сайту до кінця і бачиш бюджет проекту, який = $ 300. Знаєте яке питання виникає першим? Себе питаєш: “на підставі чого сформовано цей бюджет, коли вартість години роботи хорошого програміста (рівень middle) починається від $ 10” о_О

Виконавці, які працюють віддалено, часто не платять вартість оренди офісу. Це все на що вони можуть економити. Платять податки також як і всі наймані співробітники або приватні підприємці. Інвестують в свої знання, щоб конкурувати на ринку. Все це дає можливість отримати 10-20% економії від вартості аналогічного продукту в іменитої компанії, де Ви могли б також замовити цю послугу / проект. Тому не варто думати, що в світі фрілансу якість буде Вам коштувати копійки – це велика помилка. Кожен поважаючий себе виконавець (і поважаючий себе замовник теж) це знає. Вивчайте всі переваги і недоліки, вивчайте ринок, задавайте питання перед тим як правильно вибрати виконавця / виконавців і при цьому не допустити цих помилок. Успіхів!

Залишити відповідь